Výběr SUV pneumatik – zimní nebo univerzální?

V posledních letech je obliba automobilů kategorie SUV na vzestupu. V roce 2015 se dokonce vůbec poprvé v historii staly nejprodávanějším typem vozů na evropském trhu.

Navíc s příchodem nové Škody Kodiaq očekáváme další vlnu zájmu. Pojďme si proto rozebrat, jaké jsou mezi SUV pneu rozdíly, pro koho jsou vhodné a které modely vyhrávají v nezávislých testech.

 

Zimní SUV pneumatiky

Začneme s těmi, které jsou specializované pouze na zimní období. Můžeme říci, že kvalitní zimní SUV pneu jsou vždy lepší než ty univerzální, ale samozřejmě vše má své výhody a nevýhody.

Výhody:

  • lepší jízdní vlastnosti, především brzdná dráha
  • v případě nouze jsou podstatně méně nebezpečně v létě, než letní pneu v zimě

Nevýhody:

  • nutnost vlastnit i letní sadu a s tím spojené náklady na pořízení, skladování a přezouvání
  • při malém nájezdu je plně nevyužijete a z bezpečnostních důvodů byste je měli po 6 letech vyměnit

 

Univerzální SUV pneumatiky

Univerzály jsou vhodné pro občasné řidiče, typicky pro víkendové chataře nebo pro vyloženě městská auta, která na větší množství sněhu téměř nenarazí.

Výhody:

  • lze je používat celoročně (splňují zákonné podmínky pro jízdu v zimních měsících)
  • úspora za druhou sadu pneumatik a jejich skladování
  • jistota, že budete schopni vyjet i v nečekaných podmínkách

Nevýhody:

  • jízdní vlastnosti budou vždy horší oproti kvalitním zimním pneu
  • stejný rozměr pneu pro jízdu v létě i zimě

 

Jaký je rozdíl mezi normálními a SUV pneumatikami?

Na první pohled většina z nás rozdíl nepozná, ale SUV pneu musejí být přizpůsobeny pro vozy, které jsou zpravidla těžší, mají oproti běžným autům výše těžiště a zároveň by ze své podstaty měly být schopny zdolat mírný terén.

Nezaměňujme ale SUV pneumatiky s těmi offroadovými. Ty jsou určeny zejména pro těžký terén a tím pádem se liší v mnoha aspektech.

 

Které SUV pneumatiky patří mezi nejlepší?

Zimní
Dle aktuálního testu magazínu Autobild se na prvním místě umístily zimní pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen-1, které měly nejlepší vlastnosti na mokru, sněhu i na suchu. Odnesly si tak jako jedni ze tří pětihvězdičkové hodnocení, které je označováno jako „příkladné“. Na sněhu dostaly známku 2, na mokru jako jediní za 1 a na suchu 2+. Oceňuje se i jejich nízká úroveň hluku, valivý odpor a vysoká přilnavost.

Zimní pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen-1

Univerzální
V této kategorii dobře vychází pneumatiky Michelin CrossClimate SUV, které mají slušné vlastnosti jak na morku, sněhu nebo ledě, tak i na suché vozovce či nezpevněném povrchu. Velkou výhodou je dlouhá životnost a deklarovaná nižší spotřeba, což pro vás znamená, že ušetříte nejen na palivu, ale i na prodloužení doby od nákupu nové sady.

Před nákupem si vždy ujasněte, který typ je pro vás vhodnější. Mezi rozhodující aspekty patří váš roční kilometrový nájezd a nejčastější místa pohybu, typicky město, hory, dálnice apod.

Komerční sdělení

Okomentujte to

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.