TEST: Letní pneu 205/55 R16 – 3 favoriti pro letošní sezónu

Populární autoklub ADAC odstartoval letošní sezónu prvním zveřejněným testem. Konkrétně se jedná o test letních pneumatik 2018 v oblíbeném rozměru 205/55 R16. Všechny letní gumy byly otestovány na oblíbeném modelu Volkswagen Golf aktuální generace.

Test od ADACu zahrnoval celkem 16 letních pneu od různých výrobců. Celková známka se skládala z několika parametrů. Chování vozu na mokru mělo 40% podíl na celkové známce, což mělo při hodnocení největší váhu. Zahrnovalo to chování a odolnost proti aquaplaningu, brzdění a handling, což je hodnocení na základě subjektivního pocitu z chování vozu při jízdě.

Následoval 20% podíl chování na suchu a stejným podílem se do hodnocení započetl i kilometrový nájezd. Zbylých 20 % patřilo spotřebě paliva a měření hlučnosti.

Za zmínku stojí říci, že 40 % celkové známky tvoří vlastnosti, které nejsou přímo spojeny s bezpečností. Jedná se právě o doplňkové disciplíny, jako je opotřebení, hluk či spotřeba. Některé letní pneumatiky 205/55 R16 mají tyto vlastnosti na vysoké úrovni, a tak se v celkovém hodnocení dostávají výš. Právě vítězný dezén Michelin Primacy 3 je v kilometrovém nájezdu bezkonkurenční.

Při výběru tedy záleží na vašich preferencích, každopádně s nejlepšími dezény v anketě nemůžete šlápnout vedle.

 

Výsledky ADAC testu letních pneu 2018

Michelin Primacy 3 (1. místo)

Pro zkušené řidiče nebude překvapením, že pneu od Michelin válcují konkurenci především v životnosti. Potvrdilo se to i nyní, když jako jediný účastník dostal známku 1,0. Zároveň bodují i v nízké spotřebě a mají výborné vlastnosti na suchu, což jim v součtu zajistilo první místo v letošním testu letních pneumatik 205/55 R16.

Jediným mínusem může být vyšší pořizovací cena, ale když vezmeme v potaz následnou nízkou spotřebu, bezkonkurenční životnost a k tomu všemu skvělé jízdní vlastnosti, můžeme tyto letní gumy jedině doporučit.

 

Bridgestone Turanza T001 Evo (2. místo)

Na druhém místě testu ADAC 2018 skončily Bridgestone Turanza T001 Evo, které se zároveň staly vítězem v kategorii jízdy na mokru. Perfektně brzdily, konstantě si udržovaly výborný handling a ze všech nejlépe si vedly s  aquaplaningem.

Na suchém povrchu patřily rovněž mezi nejlepší, stejně tak i v ostatní kritériích. Lehce vytýkán byl pouze valivý odpor, který lze u této pneumatiky ohodnotit jako průměrný.

 

Continental PremiumContact 5 (3. místo)

Letní gumy od Continental jsou kvalitní univerzální volbou pro rodinná, silniční a kompaktní auta. Zejména díky dobrému výkonu na suchu i na mokru. V ADAC testu letních pneu překvapily svou úsporností, když se staly vítězi v tomto kritériu.

Continental PremiumContact 5

Z ostatních pneu stojí zmínit Semperit Speed-Life 2, které byly druhé nejlepší na mokru. Vůbec nejlepšími na suchu se staly gumy Hankook Ventus Prime3 K125. Na druhém místě v opotřebení skončily Pirelli P7 Cinturato Blue. Ve spotřebě zabodovaly Vredestein Sportrac 5, ale v průběhu testu se poškodily, takže automaticky skončily na posledním místě v celém žebříčku.

A co vy, už máte na letošní sezónu vybrané letní pneumatiky?

Komerční sdělení

Okomentujte to

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.