Škoda Scala měla změnit svou třídu, zatím se jí prodejně vůbec nedaří

Škoda Scala

Čas utíká jako voda. Před více než dvěma lety mladoboleslavská automobilka představila model, od kterého si hodně slibovala. Vzduchem létaly přízviska jako „kladivo na VW Golf“, ale z glorifikované Scaly se nakonec prodejní šlágr nestal. Měla nahradit modely Rapid a Rapid Spaceback, místo toho se z ní stalo další auto do počtu. Mezistupeň Fabie a Octavie přitom má co nabídnout a představuje plnohodnotnou konkurenci pro Kiu Ceed nebo Ford Focus. Kde se stala chyba?

Po důkladné mediální masáži by jeden čekal, že na automobil Škoda Scala narazí na každém rohu. Na silnicích ale panuje opačná situace. Po atraktivní karoserii, která působí jako kříženec kombi a hatchbacku, není vidu ani slechu. Ač napsáno s mírnou nadsázkou, pravdou je, že jich je na silnicích jako šafránu.

V době, kdy Škoda uváděla na trh model Rapid, neměla jednoduchou pozici. Čeští zákazníci jsou poměrně konzervativní a řada z nich si raději objednala novou Octavii, protože ji „znali“ z předchozích generací. Prodejní čísla proto nebyla nijak oslnivá a u některých variant hraničila s propadákem. V případě modelu Scala měla automobilka našlápnuto na malou revoluci. Výrobce rovnou zavrhl méně praktický sedan a dal si za úkol postavit českou verzi veleúspěšného Golfa. Ve srovnání se svým koncernovým příbuzným se chlubí nižší cenovkou a nepatrně větším objemem.

Škoda Scala

Škoda postavila automobil, o jehož kvalitách nemůže být pochyb. Recenzenti jsou nadšení z vyvážených jízdních vlastností i z technologií, které byly ještě nedávno pro nižší střední třídu utopií. Statistiky ovšem hovoří jasně: po 9 měsících se Scala prodává o cca 15 – 20 % hůř než Rapid.

S pěti tisíci prodanými kusy automobilka nezabodovala a je otázkou, zda se jí nepříjemnou situaci podaří alespoň trochu zmírnit. Možná by opět zafungovalo snížení cen a posunutí Scaly na úroveň lidového automobilu. O něčem takovém však Škoda zřejmě neuvažuje. Naopak plánuje vyšponovat ceny avizované čtvrté generace modelu Octavia směrem nahoru.

 

Komerční sdělení

Okomentujte to

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.