Škoda 110 R: České Porsche z východu

Hned při prvním pohledu na vůz Škoda 110 R si nejspíš řeknete, že vám připomíná jiný slavný automobil. Stačí vzít v potaz jeho hlavní znaky, mezi něž patří nízká hmotnost, motor umístěný za zadní hnanou nápravou a elegantní aerodynamický tvar. Ano, připomíná Porsche 911 a i z tohoto důvodu bylo vozu Škoda 110 R přezdíváno „české Porsche z východu“.

Za krátkou dobu toho tato Škoda zvládla hodně

Škoda 110 R se vyráběla pouze deset let a za tu chvilku si získala srdce mnohých. Tohle sportovní kupé se vyrábělo mezi roky 1970 a 1980 a v mnohém se podobalo sedanu Škoda 110. Podoba je patrná hlavně u přední půlky vozu, ale přeci jen tam drobné rozdíly najdete. Od dveří je již ale odlišná. Bylo známým faktem, že v tomto voze bylo možné cestovat pohodlně pouze na předních sedačkách. Podle zápisu byl ale vůz navržen pro čtyři cestující a měl rozložení sedaček 2+2. Zadní sedačky byly vhodné spíše jako nouzové řešení.

Škoda 110 R dokázala překvapit jízdními vlastnostmi

Zajímavé jízdní vlastnosti ale neznamenají velký výkonný motor pod kapotou. Mějte na paměti, že tento vůz byl doopravdy velice lehký, jelikož vážil pouze 880 kilogramů. Škodu 110 R poháněl čtyřválec o objemu 1,1 litru s výkonem 46 kW, což je zhruba 62 koní. Přesně takový kousek mají v nabídce odborníci na renovace a prodej veteránů Classic Cars Bohemia s.r.o. Díky kombinaci nízké váhy a výborné aerodynamiky se ale tohle auto dokázalo rozjet až na 140 km/h. Spotřeba se pohybovala kolem 9 litrů na 100 kilometrů. Je vskutku zajímavé, jak moc nižší je spotřeba podobně objemných moderních motorů. Nízké hmotnosti napomohla i odtučňovací kúra, během které vůz dostal bezrámová sklápěcí okna a bezrámové dveře.

Zachovalá Škoda 110 R na prodej je vzácným zbožím

První prototyp Škody 110 R přišel v roce 1968 a hned v roce 1972 přišla jeho druhá generace. Ta mimo jiné přinesla i kryté víčko nádrže. Hned o rok později byl automobilkou představen vzhled se čtyřmi předními světly, což známe například z moderní Octavie 3. generace. V roce 1980 přibylo elektricky vyhřívané sklo. Taková Škoda 110 R na prodej je velice ceněná, jelikož kousků v dobrém stavu je dnes poměrně málo.

Komerční sdělení

Okomentujte to

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.