Proč nekupovat ty nejlevnější a již jeté pneu

S každoročně přicházejícím jarem je třeba přezout ze zimních pneumatik na letní. V první řadě bychom ale měli ověřit, zda naše současné pneumatiky nejsou již příliš opotřebované. Především jde o hloubku dezénu a celkové stáří.

Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik je stanovena na 1,6 mm. V případě zimních jsou to 4 mm. Pokud máte hloubku dezénu menší, neprodleně si pořiďte nové zimní nebo letní pneu, protože riskujete hned několik problémů.

Dezén ojetých a nových pneumatik

Asi víte, že jízdní vlastnosti jsou celkově horší a riskujete tak zdraví své i ostatních, ale skrývá to i další nebezpečí.Vozidlo totiž zároveň neprojde technickou kontrolou, můžete se dostat do problémů s policií při silniční kontrole a v neposlední řadě vám v případě nehody pojišťovna neproplatí škodu, což pro vás může znamenat až existenční finanční problémy.

Dále si překontrolujte datum výroby a správné rozměry pneumatik. Pokud je guma starší než 10 let, tak je rovněž v kategorii nebezpečná a nespolehlivá, i kdyby byla nová a nikdy nepoužitá. Pokud své pneu pravidelně používáte, dobře se o ně staráte i skladujete, jejich životnost je zhruba 5-6 let. Následně už samotný materiál ztrácí sám o sobě své původní jízdní vlastnosti.

Proč nekupovat ty nejlevnější pneumatiky

Každý z nás má dobrý pocit z výhodného nákupu na kterém ušetřil, ale v případě nákupu nejlevnější pneumatiky to prostě nedává smysl. Každoroční nezávislé testy nám dokazují, že cena pneumatik není nastřelena pouze kvůli značce, ale že ty značkové a dražší mají opravdu lepší jízdní vlastnosti a jsou tak bezpečnější a navíc mají často i delší životnost.

Klidně udělejte kompromis a kupte si nějaké v poměru cena/výkon, ale prosím, nekupujte ty nejlevnější. Neuděláte chybu například se značkou Hankook, která dlouhodobě patří do střední cenové kategorie a spadá pod koncert Michelin.

Proč nekupovat ojeté pneu

To je kategorie sama pro sebe, které naskýtá mnoho otazníků. Nikdy totiž jednoduše nepoznáme, jak se s pneumatikou zacházelo, jak se skladovala nebo jestli je rovnoměrně ojetá. Navíc můžeme snadno přehlédnout nějakou drobnou, oděrku, vykonanou opravu nebo se může stát, že prodávající smíchá více druhů či značek do jedné sady.

Ve výsledku za drobnou úsporu riskujeme své zdraví a stejně si budeme muset opět za pár let koupit další, takže když to sečteme, úspora je minimální a různá rizika nepoměrně velká.

Komerční sdělení