Pořiďte své škodovce alu kola přesně podle modelu

Laici, ženy – motoristky i řidiči – naprostí začátečníci si v mnoha výrazech ohledně auta nejsou jistí. Podíváme-li se do slovníčku automobilisty na výraz alu kola, najdeme spoustu užitečných informací. Hliníkové disky jsou součásti aut, vyrábějí se ze slitiny hliníku a jiných lehkých kovů. Vzhledem k vysokému podílu hliníku se tyto disky označují jako alu kola nebo alu disky, někdy také elektrony. Pokud jsou lité, odlévají se jako jeden kus. Mohou být i šroubované, tedy složené z více dílů. Finální fázi výroby aluminiových kol završuje nanesení vrstvy ochranného laku. Nejrozšířenější značka na tuzemském trhu je pochopitelně Škoda. V kurzu jsou logicky i originální alu kola Škoda.

Rozdíly mezi ocelovými a hliníkovými disky

Pokud se zaměříme na charakteristické vlastnosti alu kol a srovnáme je například s disky z oceli, již zběžným pohledem uvidíme, že hliníková kola jsou prostě hezčí. Alu kola s vysokým podílem magnézia se vyznačují velmi nízkou hmotností. Lakovaná kola mají nevýhodu v tom, že lak se v zimě vlivem solí a posypů na komunikacích ničí, slitina pod lakem rezne, a to následně může vést k častějšímu až trvalému unikání vzduchu z pneumatiky. Nezbývá než kola vyměnit, anebo opravit. Ovšem tím, že si motorista zakoupí letní a zimní modely originálních kol, riziko ničení celoročních hliníkových disků odpadá.

Kupujete si první alu kola? Poradíme vám, jak se vyznat v označení

V momentě, co si budete kupovat nová originální kola a nevyznáte se v rozměrech a značeních, možná vám pomůže následující text s vysvětlivkami. Šířka ráfku se označuje v palcích, kdy 1″ (palec) je 2,54 cm. Příklad značení: 5,5×14, 6×14. V palcích je označován také průměr ráfku a shoduje se s průměrem pneu. PCD je parametr, který označuje počet děr na roztečné kružnici. Počet šroubových děr krát průměr roztečné kružnice v milimetrech. Například se můžete setkat s označením PCD: 5×100. Další zkratkou je ET – zális. Vymezuje vzdálenost od osy k dosedací ploše kola. Pokud se koukneme na auto zepředu, jsou alu kola s větším ET zálisem schovaná více v podběhu, naopak kola s menším ET zálisem vystupují z podběhu více do stran. Posledním možným označením, s nímž se při výběru alu kol setkáte, je CB, neboli velikost středového otvoru, která se uvádí v milimetrech.

Zaměřte se na alu kola ke konkrétnímu modelu auta, neprohloupíte

Alu kola se hodí mít v garáži i v záloze, abyste se nemuseli v případě poničení spoléhat na nejisté opravy. V tuzemsku nejpopulárnější typ automobilu Škoda si zaslouží přesné disky. Ať už jste majitelem Škody Citigo, Fabia, Felicia, Octavia, nebo Praktik, Rapid, Roomster, Superb, či Yeti nebo Kodiak, na každý model se dají sehnat přesně padnoucí kola zde. Nenechte svého miláčka na čtyřech alu kolech jezdit zbytečně na nějakých spravovaných šuntech, když si můžete levně koupit skvělé originály.

Nebojte se zeptat, poradna na webu pomáhá nejistým motoristům a začátečníkům

Chcete si koupit alu kola Škoda, která na webu mají odpovídat vašemu modelu škodovky? Ovšem na obrázku je jiný počet šroubů, než máte vy na svém originálním kole. V poradně vám ihned odpoví, že obrázky kol bývají ilustrační. Kola jsou obvykle nafocena pouze v jedné rozteči, ale vyrábějí se ve více provedeních. Konfigurátor na stránkách vám vybere určitě ta správná kola.

Primitivní až profesionální opravy hliníkových disků

Samozřejmě, že se hliníkové disky dají rovnat na soustruhu, což je spjato s obrušováním celkového alu disku. Při obrušování logicky dochází ke zmenšování celého disku. Proto k rovnání na soustruhu nedochází opakovaně. Disky se dají vyrovnat paličkou a kladívkem. Jednak je tento způsob dosti primitivní, ale je také neefektivní. S výše uvedenými nástroji se velmi těžko dosáhne přesné kruhovosti ráfků, kdy je přípustná hodnota pro radiální a axiální směr 1,2 milimetru. Alu kola se dají vyrovnat s využitím hydraulické stolice, což je nejmodernější a nejefektivnější metoda. Zachovávají se výrobní rozměry a neubývá žádný materiál jako například u soustružení.

Komerční sdělení