Měření výkonu motoru neboli „brzda“

Lidově se měření výkonu motoru říká „brzda“. Proč je důležité znát reálný výkon motoru a na co si dát pozor?

Chiptuning vede ke zvýšení výkonu motoru o několik desítek procent, ale rovněž snižuje spotřebu paliva. Jelikož nedochází k technickému zásahu do vozidla, je velmi těžké zvýšení výkonu odhalit, natož pak zjistit přesný výkon motoru. A přiznejme si, že hrdý majitel silného vozidla chce přesně vědět, jakým výkonem se může pyšnit… Zde se ke slovu dostává měření výkonu motoru.

Skutečný versus předpokládaný výkon

Pravdou je, že zkušený řidič většinou při řízení pocitově pozná, že domnělý a skutečný výkon se různí. Může se poměrně snadno stát, že jednotka je již upravena, aniž by o tom měl stávající uživatel nejmenší tušení, když si vozidlo v autobazaru vybere.

Přesto je však užitečné vědět, jaký je skutečný výkon vozidla. Podstatná je rovněž možnost sledovat graf průběhu výkonu před zvýšením výkonu a po něm.

Měření výkonu má smysl

Ještě důležitější je skutečnost, že chiptuning od firmy, která nemá brzdu, nebo požaduje za změření výkonu motoru velký příplatek, se nemusí vyplatit. A rozhodně nedejte na rady rádoby profesionála, který se vám bude snažit měření výkonu motoru rozmluvit jen proto, že on „brzdu“ nemá. Mít možnost měřit výkon, tedy mít „brzdu“ by totiž v dnešní době mělo být samozřejmostí. Jedná se o značku prestiže a hodně vypovídá o kvalitě služeb dané firmy. Bohužel však stále existuje mnoho firem, které nejsou ochotné do zařízení na měření výkonu motoru investovat a vyjít tak vstříc svým zákazníkům, kteří požadují komplexní služby.

Spolehlivé měření výkonu motoru

Naopak mezi firmy, které si uvědomují důležitost „brzdy“, patří společnost DynoMax, jež nabízí měření výkonu motoru v Brně. Je třeba mít na paměti, že skutečný výkon a výkon deklarovaný prodejcem se mohou lišit, proto je žádoucí zjistit, jak to opravdu je.

Komerční sdělení