Jak nejlépe přepravit kolo? Seznamte se se všemi typy nosičů
Holdujete-li cyklovýletům, jistě byste si rádi vzali bicykl s sebou na dovolenou. Ale jak kolo autem přepravit? Nabízí se hned několik možností a každá z nich má svá pro i proti. V následujících řádcích se s nimi seznámíte, ale kterou si nakonec vyberete, bude na vašem uvážení.
Kolo uvnitř vozidla? Pojedete úsporněji, ale..
Máte velké auto, do kterého bez sebemenších problémů naskládáte kolo? Pak není co řešit. Není jediný důvod, proč byste měli uvažovat nad jiným řešením. Neztrácejte dále čas čtením a pusťte se do produktivnější aktivity.
A teď vážně. Převážet kolo v automobilu je výhodné pouze z hlediska úsporné jízdy. Pro srovnání – převážení kola na střeše vozu zvedne při cestovní rychlosti kolem 110 km/hod celkovou spotřebu až o třetinu a s rostoucí rychlostí spotřeba nadále exponenciálně stoupne. V tomto směru je kolo v autě výhodnější, ale tím pozitiva končí.
Rozhodnete-li se bicykl umístit přímo do vozu, budete ho muset řádně zabezpečit. Jinak hrozí, že i při trochu intenzivnějším brzdění dojde k poranění posádky. Navíc vám kolo zabere spoustu prostoru, který můžete využít pro uskladnění dalších věcí.
Jak z toho ven? Pořiďte si nosič na kolo. Je k mání ve třech různých variantách – na střechu, na zadní část (5. dveře) a na tažné zařízení. Obecně je nejpraktičtější poslední zmíněný typ, protože neztěžuje přístup a kolo se nemusí zvedat na střechu.
Střešní nosiče kol
Střešní nosiče kol jsou nejrozšířenější variantou, a to především díky nejnižší ceně. V některých hypermarketech na ně natrefíte za cenu od několika set korun. Počítejte však s tím, že podezřele nízká cena jde ruku v ruce s nízkou kvalitou provedení. Levný nosič příliš dlouho nevydrží, brzy začne rezavět a není stoprocentně stabilní. V horším případě kolo neudrží.
Kvalitní střešní nosiče přitom nemusí být o moc dražší. Například novinku z nabídky renomované značky Thule – model FreeRide 532 – seženete za méně než patnáct set korun. Jedná se o robustní a velmi bezpečný výrobek v exkluzivním designovém provedení. Díky rychloupínací funkci uchytí většinu rámů a výrazně zjednodušuje nakládání. Nastavitelné rychle uvolnitelné pásky jsou vhodné pro všechny rozměry pneumatik. Ke střešnímu nosiči se připevňuje ocelovými třmeny nebo třemi adaptéry. Držák si lze objednat také se sjednocenými zámky.
Investice do lepšího nosiče se rozhodně vyplatí. V každém případě si spočítejte, zda nepřekračujete maximální možné zatížení střechy.
Nosiče kol na zadní část (5. dveře)
Dalším typem je nosič kol na víko kufru. Vzhledem k tomu, že se upevňuje na páté dveře, je logické, že se hodí pouze pro kombíky a hatchbacky.
Nosiče za auto obvykle volí majitelé vyšších aut a lidé, kteří by měli problém s umístěním kola na střechu, případně na ní převáží jiný náklad. Jako výhodu lze zmínit také ekonomičtější jízdu. Tím bohužel pozitiva končí – k nevýhodám patří poměrně náročná instalace, vyšší pořizovací cena a vhodnost jen pro některé automobily.
Většina nosičů na víko pojme dvě kola, ale najdete i varianty pro tři nebo čtyři (např. tento nosič kol Thule 973)
Nosiče kol na tažné zařízení
Posledním typem je nosič kol upevněný na tažném zařízení. Překousnete-li vyšší pořizovací cenu, nebudete litovat – k výhodám patří snadná montáž (zvládnete ji i svépomocí), bezproblémový přístup do kufru a umístění kola v přístupné výšce. Bezesporu jde o uživatelský nejpříjemnější variantu.
Nosiče na tažné zařízení seženete ve verzích pro dvě až čtyři kola. Nezapomeňte, že na tento typ musíte umístit registrační značku vozidla, jinak vám hrozí pokuta.
Nevíte-li si rady s výběrem, zeptejte se odborníků ze specializovaného e-shopu www.stresninosice.cz.
Komerční sdělení