Jak je to s minimální věkovou hranicí u řidičských průkazů na motocykly a osobní automobily?

Chcete si udělat řidičský průkaz na automobil nebo motocykl, ale není vám jasné, jak je to s minimální věkovou hranicí? Pak se vám bude hodit následující přehled, který jsme pro vás sestavili společně s odborníky z pražské autoškoly KING.

Řidičský průkaz na motocykl

Dobrá zpráva pro nedočkavce. Minimální věková hranice pro skupinu AM je patnáct let. S tímto řidičákem lze dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích řídit mopedy a skútry s motorem do 50 ccm. Dále pak elektrické skútry s výkonem nepřesahujícím 4 kW a miniauta s omezenou rychlostí 45 km/h a maximální hmotností 350 kg.

Zájemci o řidičský průkaz na „plnohodnotné“ motocykly si musí počkat do 18 let. Po dosažení plnoletosti si lze udělat řidičák pro skupinu A2, což jsou motocykly s omezeným výkonem.

Foto: Řidičský průkaz na motocykl

Podmínkou absolvování výcviku pro motocykly bez omezení je dosažení čtyřiadvaceti let. Držitelé řidičáku A2 mohou výcvik absolvovat dříve – po dvou letech od složení zkoušek na motocykl s omezeným výkonem, tedy nejdříve ve dvaceti letech.

Řidičský průkaz na osobní automobil

V kategorii B není nic moc co řešit. Řidičský průkaz této skupiny je podmíněn plnoletostí. Kromě osobních automobilů opravňuje k řízení dopravních prostředků kategorií AM a A1, tedy skútrů do 125 ccm, max. výkonu 11 kW a automatickou převodovkou.

Pražská autoškola King podotýká, že v současné době si mohou řidičák na „béčko“ udělat i osoby, které kvůli zdravotnímu postižení či z jiných důvodů nemohou/nechtějí používat manuální převodovku. Řidičské průkazy pro osobní vozy s automatickou převodovkou však mají logické omezení – neopravňují k řízení automobilů s manuálem.

Foto: Řidičský průkaz na osobní automobil

Chcete se o řidičských průkazech dozvědět více? Obraťte se přímo na instruktory z autoškoly KING. Rádi vám zodpovědí případné dotazy a podají bližší informace o výcviku.

Foto: Autoškola KING

Komerční sdělení