Češi mají k ojetinám kladný vztah. Vloni se jich prodalo téměř půl milionu

Říká se, že není nad vůni nového auta. Jistě je opojná, ale přesto se spousta Čechu přiklání k cenově dostupnějším ojetinám, a to i v případě, že by si brusu nový automobil mohli dovolit. O tom, že popularita bazarových vozů spíše roste, než utuchá, svědčí statistika: v roce 2019 se prodalo 457 tisíc ojetých vozidel, což je o 4,5 % více než v roce 2018. Celková částka, kterou inkasovaly autobazary, dealerství a soukromí inzerenti činila 115 miliard korun.

Bestseller? Oktávka v dieslu

O které značky a modely jeví tuzemští zákazníci největší zájem? Kdo prodejní statistiky sleduje dlouhodobě, nebude překvapen. Nejprodávanějšími automobily zůstávají menší vozy a zástupci nižší střední třídy v čele se Škodou Octavii. O ojeté vozy značky Škoda je enormní zájem dlouhodobě, ovšem právě Octavia v dieselové motorizaci představuje pomyslný český sen. Vozy s nájezdem do 130 tisíc kilometrů jsou dokonce tak žádané, že prodejci nedokáží uspokojit nabídku.

V „první pětce“ se za Octavií, Fabií a Superbem umístily dva vozy od koncernového kolegy VW – modely Passat a Golf. Škoda se na celkovém prodeji ojetin podílí 28 %, následuje Volkswagen s 12 % a Ford se 7%.

Škoda ojetý vůz

Co se týče původu prodávaných ojetin, 52 % jich pocházelo ze zahraničí. Stejné číslo připadá na dieslové motory, které přitahují pozornost kupujících více než benzinové.

Průměrný věk vozového parku poprvé klesl

Český vozový park je nechvalně známý vysokým průměrným věkem. V loňském roce se však hranice poprvé posunula pod 10 let a 9,5 roku. Současně klesl průměrný stav tachometru na 153 tisíc kilometrů, což je meziročně o 3,5 tisíc kilometrů méně. Ze statistik zároveň vyplynulo, že Češi preferují autobazar a dealerství (73 %) před prodejem od soukromé osoby (27 %).

Co na českém trhu s ojetými vozy přetrvalo, jsou stočené kilometry. Nešvar vrhá špatné světlo na solidní autobazary a dealerství, která vozidla důkladně prověřují.

 

 

Komerční sdělení

Okomentujte to

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.